„Podstawą nowoczesnej fizjoterapii powinna być rehabilitacja funkcjonalna, której celem jest poprawienie lub utrzymanie sprawności ruchowej i psychicznej chorego zgodnie z jego bieżącymi oczekiwaniami i potrzebami.”1
Program terapeutyczny chorych na stwardnienie rozsiane powinien być kierunkowany w taki sposób, by obejmował rehabilitację ruchową, poznawczą i społeczną. W procesie planowania procesu należy wziąć pod uwagę charakterystyczne objawy stwardnienia rozsianego takie jak np. męczliwość, które mogą ograniczać możliwości fizyczne i psychiczne chorego.
Wsparciem rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym mogą być różne pomoce rehabilitacyjne. Stwardnienie rozsiane należy do chorób, w których warto jest wykonywać ćwiczenia ruchowe i umysłowe, aby dłużej zachować sprawność lub poprawić ogólne funkcjonowanie.
Stwardnienie rozsiane – ćwiczenia
Na zestaw ćwiczeń fizycznych przeznaczonych dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, powinny składać się:
- ćwiczenia rozciągające, dzięki którym pacjent zwiększa elastyczność mięśni i zakres ruchomości w stawach,
- ćwiczenia dynamiczne, poprawiające siłę mięśni oraz wydolność i odporność organizmu;
- ćwiczenia oddechowe – rozluźniające i relaksujące, które poprawiają efektywność innych ćwiczeń;
- ćwiczenia równoważne, poprawiające stabilność i równowagę;
- ćwiczenia koordynacyjne, poprawiające głównie płynność i kontrolę ruchów.2
Rehabilitacja w stwardnieniu rozsianym powinna być prowadzona kompleksowo.
Wyniki badań na temat wpływu rehabilitacji na stan zdrowia pacjentów chorych na SM potwierdzają, że kompleksowa rehabilitacja wyraźnie wpływa na poprawę funkcjonalną pacjentów i zmniejsza ich stopień niesprawności.3
Program komputerowy wspierający domową rehabilitację SM
Często pomijaną i bagatelizowaną częścią rehabilitacji jest samodzielne usprawnianie zdolności poznawczych. Szczególnie w neurorehabilitacji należy stawiać duży nacisk na konstruowanie zadań wymagających zarówno wysiłku fizycznego, jak i umysłowego.
Podobnie jak inne schorzenia neurologiczne, stwardnienie rozsiane może wymagać ćwiczenia w domu. Przykładowym narzędziem wspierającym całościową rehabilitację w domu jest program komputerowy Neuroforma.
Każde ćwiczenie w Neuroformie wykonywane jest w określonym celu.
Przy pomocy programu można rozwijać np.:
- zakres ruchu,
- siłę i wytrzymałość mięśni,
- koordynację wzrokowo ruchową,
- zdolności pamięciowe i uwagowe.
Przypisy
1 M. Woszczak, Postępowanie fizjoterapeutyczne w stwardnieniu rozsianym, Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, tom 4, supl. A, za: A. Thompson, Rehabilitacja neurologiczna w stwardnieniu rozsianym: podstawy, fakty i fikcja. Curr. Opin. Neurol. 2004; 18: 157–271.
2 M. Woszczak, Postępowanie fizjoterapeutyczne w stwardnieniu rozsianym, Polski Przegląd Neurologiczny, 2008, tom 4, supl. A
3 E. Miller, Skuteczność rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym, Pol. Merk. Lek., 2009, XXVI, 153, 205